2011. február 8., kedd

24-26. kérdés



Melyik partmenti települést ábrázolja a metszet?
Melyik történelmi alakunk élt itt egyfajta önkéntes száműzetésben a szabadságharc után?


Mi most a helység legfontosabb terméke?

2011. február 3., csütörtök

A Dunában előforduló halak 2.



A dunai ingola hazánk dunai mellékfolyóinak őshonos elterjedésű faja. A lárvaállapotból való átalakulás után rövid idővel fogott példányok jól elkülöníthetők a csontos szájszervek alapján a tiszai ingolától. Az kifejlett állatok fogai tompák, bár ha több alaktani eltérést nem veszünk figyelembe, tévedhetünk a faji hovatartozást illetően. A felső ajaklemez fölött a sertefogak legfeljebb 5 sort alkotnak, az alsó ajaklemez fogainak száma 5-9 között változik, a leggyakrabban 6-7. Az alsó ajaklemez alatt 2-3 sertefogsor található. A két ivart a külső morfológiai jegyek alapján el lehet különíteni. A nőstény egyedek szeme kisebb, mint a hímeké, az ivartemék mennyiségi különbségéből adódóan a nőstények törzsátmérője nagyobb. A hímek úszói a hátoldalon valamivel magasabbak.
Megtalálható a Dunában a Bécs-Budapest szakaszon, valamint a folyó több bal és jobb oldali mellékfolyójában. Védett faj.

(A horgász.hu ismertető anyaga!)

22-23. kérdés



"Kiveszik őket a hideg vízből, és ahogy vannak, egyszerre a lihegő levesbe öntik őket...Hej, micsoda zenebona kezdődik erre a konyhában!A néma halacska, amelynek hangját eddig még a halakkal beszélgető bibliai szentek sem hallották, a tüzes levesbe jutván, egyszerre megszólal, mégpedig olyan cincogó, visító kiáltással, mintha kisgyermekek sikoltanának segítségért. A visítás halk, fájdalmas zümmögésbe merül egy másodperc múlva, de ez az idő éppen elegendő az érzékeny asszonynépnek, hogy kimeneküljön a konyhából, százfelé futamodván a fájdalmas hang elől. Csak a tapasztalt öregasszonyok maradnak a káposztásfazék mellett, mert azt magára hagyni mégsem illik, mikor ilyen nagy munkát végzett, pillanatok alatt végezvén félszáznyi vidám, fürge életecskével"

Ki írta ezt az érzékletes leírást?
Melyik halfajtáról van benne szó?

2011. február 1., kedd

A chéf közbeszól



- Ez eddig rendben van, Trendo, de hol marad a köret mellől a lényeg, a dunai harcsapaprikás? :)

2011. január 31., hétfő

19-21.kérdés



Melyik város látképét ábrázolja a kép?
Hány főváros fekszik a Duna partján?




Ki volt az a nagy magyar államférfi, akiről elneveztek egy szintén kifli formájú süteményt? (nem a képen levőt!:)

18.kérdés



Melyik Duna-menti városban "dolgozik" ez az elhíresült "csatornamunkás?"

Szolgálati közlemény :) A játék szabályai

Kedveseim! Az "ismétlés a tudás anyja" mondás jegyében, leírom az újabb bekkukantók kedvéért :)

Bárki résztvehet, bármikor beszállhat, míg a verseny tart. Regisztrálni nem kell, se adatokat megadni, elég akár egy kérdésre válaszolni a gastrodamus19@gmail.com-ra (ne kommentre, mert azt a többi versenyző is olvassa!:), ezzel automatikusan beneveztél. Aktuális helyezésed láthatod a Verseny állása rovatban. A verseny díja a játék öröme, a szórakozás, a príma receptek, amit ki-ki megfőzhet családja, baráti köre örömére. Ha meg valami új ismerettel is gazdagodtatok, az kész haszon. Amint látjátok, nincs reklám, promóció, nem tukmál rátok senki semmi eladó portékát.
Játsszatok, szórakozzatok, hallgassatok zenét.
Akinek jó ötlete támad, vagy egy receptjét, fotóját szívesen megosztaná velünk, küldje el e-mailben.

Trendo, a szerkesztő

17.kérdés


Édes élet bécsi módra : SACHER tortája

A BÉCSI SACHER-SZAKÁCSKÖNYV RECEPTJE SZERINT

HOZZÁVALÓK: 13 dkg vaj, 11 dkg porcukor, 1 zacskó vaníliás cukor, 6 tojás, 13 dkg főzőcsokoládé, 13 dkg liszt, 20 dkg sárgabaracklekvár.
A bevonathoz: 20 dkg cukor, 1 dl víz, 15 dkg főzőcsokoládé.

A tésztához a megpuhított vajat a porcukorral és a vaníliás cukorral habosra keverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a 6 tojássárgáját, valamint habverővel hozzákeverjük a megolvasztott, de már kihűlt csokoládét. A 6 tojás fehérjéből kemény habot verünk és óvatosan beleforgatjuk a tésztába. Végül ugyanolyan elővigyázatosan belekeverjük a lisztet is.

A tortaforma alját sütőpapírral kibéleljük, majd beletöltjük a tésztát. A tetejét elsimítjuk. Előmelegített, forró sütőbe téve közepes lángon sütjük. A sütés első 10 percében kisujjnyi rést hagyunk a sütő ajtaján, hogy a sütőből a gőz eltávozhasson. Ezt követően a sütő ajtaját becsukjuk, és a tésztát még kb. 1 órát sütjük tovább, mérsékelt lángon. (Akkor sült át eléggé, ha az ujjunk hegyével könnyedén megnyomva a tésztát, az rögtön visszanyeri alakját.) A tésztát formában hagyjuk kihűlni, majd késsel körül vágjuk és kiborítjuk a formából. A papírt lehúzzuk, a tortát két lapba vágjuk.

Az alsó lapot megkenjük a kissé felmelegített sárgabaracklekvárral, és ráillesztjük a felső lapot. Ezután bevonjuk a csokoládémázzal. Ez utóbbihoz a cukrot vízzel 56 percig forraljuk, majd félig kihűtjük. Eközben a csokoládét megolvasztjuk, és összekeverjük a már langyos cukorsziruppal. Addig keverjük, amíg sima, de sűrű és még folyékony marad. (Ha túl sűrűnek találjuk, hozzáönthetünk még egy kevés cukros vizet. Az öntet hőfoka pedig akkor jó, ha ajkunkhoz érintve azzal kb. azonos hőfokúnak érezzük: a túl meleg csokoládé nem lesz fényes.) Ezután a mázat rögtön a tortára öntjük, a tetejét és az oldalát késsel elsimítjuk. Tortatálra helyezzük, és néhány óráig "pihentetjük”, hogy az ízek jól összeérjenek.

A Sacher-tortát díszítés nélkül szokták az asztalra tenni. Minden szelet torta mellé 1-1 kanál cukrozatlan tejszínhabot tesznek a tányérra, és egy tálban külön is kínálnak hozzá habot, amiből mindenki tetszése szerint vehet.


Kinek ajánlotta fel receptjét Sacher, a kezdő cukrász?

16.kérdés





Akinek egy Tafelspitz nem tudta kellően csillapítani gyomra kívánságát, az persze rendelhetett mellé a helyi hentes kolbászkülönlegességéből is, melyhez a gondos szakácsné idejében nekiállt ízletes paradicsomszószt készíteni. Mikor a hagyma, a fokhagyma, a bazsalikom összeérett a serpenyőben és a készülő húsleves levével egy kicsit meg lett bíztatva, akkor eljött az ideje, hogy a kamrából előkerüljön a nyáron eltett házias, sűrű paradicsomlé, mellyel felöntve, majd kis idő után a közben gondosan megsütögetett kolbászokat is beleengedve, ez az egyszerű kis reggeli étek elkészülhessen. Már csak egy-két friss kiflit kellett elmajszolni hozzá (persze csak módjával, hiszen az ebédnek is helyet kellett hagyni) és egy jóféle zöld veltelíniből készül Kaiserspritzert vagy a helyi serfőzde büszkeségéből lengedni a torkon egy Krügellel, és már vissza lehetett térni a hivatalba, vagy szerkesztőségbe, Ferenc Józsek apostoli császár és király szigorú arcképe alá, melyet remélhetőleg nem szartak le a legyek. (Mert abból mindig baj van!)

A Svejk című halhatatlan műben kit tartóztatott le Bretschneider úr,a buzgó detektív, a császár arcképét ért példátlan inzultus okán?

2011. január 30., vasárnap

15.kérdés



A fenti kép egy múltszázadi, bécsi eredetű, de az Osztrák-Magyar Monarchia más városaiban is ismert, népszerű villásreggeli-ételt mutat. Ha valaki annak idején a vendéglőstől 11 óra tájban (nem "magasságában":) Tafelspiz-et rendelt, a fogadós, a pincér, a szakácsné mind tudta, mi a vendég óhaja. És tálalták is elébe íziben, hiszen a konyhán erre a terminusra már kishíján elkészült a marhahúsleves, aminek egyfajta "mellékes" jóindulatából ez az étel megszületett.

Mi ennek az ételnek a magyar neve? (Nem a tükörfordításra vagyok kíváncsi:)



Az egy-két szelet pirítósra kent forró, sóval, borssal, esetleg késhegynyi pirospaprikával meghintett velő pedig méltó kíséretet adott a rövid lén vajpuhára párolt marhafartőnek és a levesben megpárolódott zöldségeknek. A mai kor kákabélű emberei persze, ma már leginkább komplett ebédként fogyasztják ezt a kis délelőtti csemegét, legfeljebb némi krumplikörettel, amit a fejét csóváló szakácsné a lepirult tepsi aljából morgolódva kikapar. (És vannak olyanok, akiknek ez ízlik a legjobban!!! Micsoda világ?!)

Ez csak egy felvezető írás...

Kajuk Gyula: Régi idők emberei

- Vajon hol vannak azok a régi, tagbaszakadt, húsos férfiak? - tűnődött Galagonya egy novemberi délelőtt, mikor az egykedvű őszi idő még azzal se törődött, hogy reggel van-e, vagy már dél, a nap se sütött ki igazán, hanem helyette valami unott szürkeség telepedett rá a tájra és a piaci büfé körül csoportosuló cimborák kedélyállapotára egyaránt.

- Azok, akiknek vastag durábel bakancsa vagy bilgerli csizmája alatt csak úgy döngött, nyögött a föld! Akiknek az öreg Záborszky külön vasvázas kerti székeket csináltatott a Schweidel féle gyárban, nehogy mégegyszer megessen az a szégyen, amit aztán harminc éven át elborzadva mesélt egész Buda, hogy a vendég tekintélyes súlya alatt összerogyott az ülőalkalmatosság. Akiknek az evés még nem léha kicsapongás volt, hanem komor rituálé... Akik, miután akkurátusan nyakukba kötötték a hófehér damaszt asztalkendőt, úgy perdítették maguk elé a nagy, kerek fémtálcát, melyen egy egész párolt vadkanfej ékeskedett, hogy mindenki tudta, itt most élet-halál küzdelem következik. Az ösztövér, gyomorbajos kinézetű Solymossy úr, akinek már dédapja is fizetőpincér volt a híres Vadliba vendéglőben, szigorú tekintettel intette fokozott csendre a kuncogásra hajlamos kenyereslányt és a pikolófiúkat, akik aztán szinte lábujjhegyen hozták ki a dúsan habzó pilzenit a nagy ember egy kézmozdulatára.

Még a levelek hullása is megállt a bánatra hajló őszi kertben, mialatt a teraszon zajlott az étkezés. Csak a gondosan borotvaélesre fent kés nyomán szétváló cupákok halk reccsenése hallatszott ilyenkor, a vajpuhára párolt hússzeletek kéjes megadással, csendben váltak le a csontokról. Aztán a kiszemelt húsdarabról nagy körültekintéssel lenyesett, majd gondosan késhegynyi pirospaprikával meghintett, vagy csípős francia mustárba mártott falat úgy tűnt el a tágra nyitott szájban, mint mikor a halálra ítélt őskeresztényt az oroszlánok elé vetik az arénában.

- Hát igen! De hol is vannak az ilyen vendégekhez illő alázattal és kifinomult szaktudással közeledő vendéglősök? Eltűntek az évtizedek mindent egybemosó, minden régit elkoptató örvénylésében. Záborszky mester például, aki lövészmesteri rangot vívott ki magának a hajdan híres Nimród vadászkörben, mindig saját maga készítette az olyan illusztris törzsvendég számára a villásreggelit, aki ezt kiérdemelte. Még a vaddisznő fejhús mellé köretként szolgáló, soltvadkerti anyósa szőlejéből hozatott fejedelmi méretű, hófehér babból is maga főzte meg a stercet, amelyet némely vendég szeretett sajátkezűleg szétnyomkodni villával, hogy aztán a malomkerék méretű házikenyérből vágott szeletet megkenje vele. Dehát, mint mondtam, ezek az idők már régen elmúltak, kihaltak a bennük élő legendás emberek, vendéglősök, vendégek, asztaltársaságok egyaránt...

- No, nézzük, itt mit tudnánk enni? Se vesevelő, se egy tisztességes darab főtt fejhús nincsen? Jól van, adjon egy darab sült kolbászt, ha csak az van! És két szelet kenyeret... meg egy savanyú fröccsöt. Mit tegyünk? Ennek a kornak ez jutott.
De pizza vagy hamburgert még akkor se kéne, ha ingyen adnák... Inkább eszem egy jó fokhagymás lángost! Hmm. Ez a kolbász nem is rossz, ahhoz képest! Persze, közelébe se jön annak a csomboros, majorannásnak, amivel Gabó hugom kínált annak idején, a soproni Várkörön... vagy fenn a Lövérekben? Nem is tudom... de az úgyis más történet már.

14. kérdés




Hol készült először "wiener schnitzl" ? :)

13. kérdés






Mi a közös ezekben a képekben?

11-12.kérdés



Ez a hal szerencsére nem honos a Dunában. Így nem fenyegeti az alábbi, 170 éves metszeten szereplő település lakóit sem.
Melyik település lehet ez? Kiről nevezték el műszaki egyetemét?

A Dunában előforduló halfajták 1. Harcsa



Az európai harcsa (Silurus glanis), a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) alrendjébe, a harcsaalakúak (Siluriformes) rendjébe és a harcsafélék (Siluridae) családjába tartozó faj.
Európa édesvizeinek második legnagyobbra növő hala, a viza után, a magyarországi halfauna nagyra növő ragadozó hala, hiszen két métert is meghaladhatják egyes példányai. Európa közép és keleti területén szinte mindenütt őshonos fajként megtalálható, Magyarországon folyó és állóvizekben is egyaránt gyakori faj. Ázsiában Anatóliában és az Aral-tó vízrendszerében őshonos a faj keleti elterjedési területe eléri Kínát. Telepítéseinek köszönhetően Nyugat-Európában, a Brit-szigeten és a Bajkál-tó vízrendszerében is megtalálható. Gazdasági szempontból jelentős és értékes hal.
Tógazdaságokban is nevelnek, de a kifogott és értékesített európai harcsa jelentős részét a természetes vizek adják. Magyarországon a halászata és a horgászata is azért népszerű, mert jelentős zsákmányt ígér nagyra nőt példányainak köszönhetően. Húsa rendkívül ízletes, zsírban gazdag és szálkamentes ezért a magyar konyha által készített halételek egyik fő alapanyaga.
(ismertető: Wikipédia kép: pecamania.hu)

10.kérdés



Melyik dunamenti város nevét viseli ez a sütemény?

OFF: A kék Duna keringő

OFF: Egy fotó



Lám, egy jó fotós még az élet olyan banális pillanatáról is tud lírai képet készíteni, mint monjuk a halpucolás! Susanna Mulénak sikerült. Ezek a ferdén beeső, átszűrődő fények varázslatosak. Tetszik!

De hol maradt a bajor csülök?!



Egy kedves olvasóm reklamációja alapján sietve pótoltam a szörnyű hiányosságot és feltálaltam egy méretes adagot :)

Bónuszként pedig jöjjön egy recept! Hogyan süssünk grillen csülköt, bajor módra?

Bajor csülök Hozzávalók (4 személyre): 4 evőkanál olaj, 5 cikk fokhagyma, 2 teáskanál köménymag, 1 teáskanál frissen őrölt fekete bors, 2 db kb. 80 dkg-os sertéscsülök, 1 teáskanál morzsolt majoránna, 3 dl sör.
A három cikk apróra zúzott fokhagymát keverjük el köménymaggal, borssal, majoránnával és olajjal. A húst tisztítsuk meg, legvastagabb részén vágjuk csontig, majd zsíros bőrrészén vagdossuk be. Kenjük be jól a fenti fűszeregyveleggel, és lefedve tegyük pihenni a hűtőbe 3 órányit. Készítsük elő a grillfelszerelést, húzzuk a csülköt forgónyársra, a maradék fokhagymával spékeljük meg, majd sütés alatt gyakran kenegessük a visszamaradt fűszeres olajjal. Negyedórával a sütés befejezése előtt kenjük be a csülköt sörrel mindaddig, míg piros, ropogós felületű lesz.

Fogyókúrázzunk Bajorországban! :)





Bajor rozskenyér



Elfogult vagyok a bajor rozskenyérrel. Már csak azért is, mivel a derék bajor pékek nem a Németország többi részében szokásos hasáb, hanem a magyar szívnek kedvesebb cipó formájúra sütik. Sok helyütt őrölt köménnyel ízesítik a tésztáját, ami különleges aromát ad neki.

Szerencsére, már nálunk is sütnek "bajor rozscipót" vállalkozó szellemű pékségek, az eredeti receptúrák szerint. Sajnos, legalább annyian hamisítják is (a leggyakoribb módszer, hogy nem rozslisztből, hanem malátával barnított búzalisztből sütik a kenyeret, cipót. Bár a fajsúlykülönbség igen árulkodó, de sok tapasztalatlan vásárlót azért megtévesztenek vele.

6-9. kérdés



Melyik partmenti város szerepel az 1844-ben készült metszeten?
Melyik 3 folyó találkozik itt?
Hogy hívják az itteni híres harangöntödét?
Melyik templomunk harangja készült itt 1993-ban?

2011. január 29., szombat

OFF: Versolvasóknak

Kajuk Gyula: Ballagó folyó

Csend gomolyog ködként a víz felett
cserfes száját befogja a hullám,
nagy ritkán elhaló csobbanás hallik;
csöndből gyúrt pamacsok serege hull rám.
Vagy tán csak a szürke nyárfa az,
a ködben nyújtózó androgűn kamasz,
ki vattába csomagolt magcsomókat
ágáról tétován tovaereszt?
A tövistől gyötört fejét félrehajtó Krisztus
nem bólint; némán áll az útmenti kereszt.
Választ én senkitől, rég nem kapok…
hallgat a part, a víz, én is hallgatok.

Bakancsok cuppognak a partmenti sárban
lemondó legyintés van az indulásban,
meddőn telt a sokórás várakozás
elmaradt a beígért halfogás; a horgász
talpa alatt a kavics megcsikordul,
hallani vélem, ahogy gyomra kordul.
Otthon rántotta várja tán, forró tea,
vagy ágyában fészkelődő asszonya.
Engem sehol se vár megterített asztal,
csak e fűzfatuskó, ami itt marasztal;
meg a puha pára, mely felszakadni látszik…
a hegy csúcsán már a Nap sugara játszik.

Az állomás falát éppen rózsaszínre
pingálja a tréfáskedvű nap.
Két torzsalkodó hajnali rigó
egy trilla plágiumán hajbakap…
A nyárfa csúcsán ébredő
örvösgalamb hangja búg,
csitítaná jó szívvel ő
e mihaszna testvérháborút.
Tolóhajó messzehangzó kürtje harsan
valahol a kavicsos kis sziget felett,
hangját hátára veszi a zöldesbarna víz,
jön északról megnyugtatón zengő felelet.



Már hallom is a dízel dohogását,
amint a vonta lassan elhalad;
kékesszürke iszap kavarog a vízben,
a hegy mögül piroslón felkelt már a nap.
Alga szikkad a partmenti köveken,
fény csillan maréknyi üvegcserepen.
Szitakötő szárítgatja szárnyát
az ágvégen ringó fűzfalevelen.
A köd felszakadt ; tépett foszlányait
friss tavaszi szél messzire sodorja…
Bizony jólesne most egy kis leves,
gulyás vagy tegnapi torról maradt orja…
Hörögve feldübörög, büdös füstöt prüszköl
egy ócska traktor kiszolgált motorja.

Lassan kinyit a kocsma és a bolt
a templomtoronyból bagoly rikolt,
aztán a homályba visszabúvik
a kondulástól megriadt kuvik.
Kulcsával bajlódik a sekrestyés,
még álmos; türelmetlenül toporog
az ősz hajú plébános.
Előtte áll ma egy súlyos stáció;
a püspök úrtól érkező delegáció.
Deres fején még úgyis civil a kalap,
hát fogja magát, egy serkentő felest
a kocsmapult mögött gyorsan bekap.

A csacsogó boltoslánytól megveszem
cigarettám, söröm, napi kenyerem ;
tüzes szemébe nézve elmerengek:
milyen is volt régen az a szerelem?
Aztán ballagok, visszafelé a kerékpárúton,
hogy milyen látvány vár, már régóta tudom:
csakúgy, mint ezer éve, ballag a kék folyó is
kezemből elgurult e vers, mint kék golyóbis.

2011. január 28., péntek

5.kérdés






Vajon hányszáz éve működik ez a kolbászsütő Regensburgban, melyet "Európa legrégibb gyorsétel éttermeként" hirdetnek?

Egy receptkülönlegesség: Sütni való bajor kolbász

Hozzávalók: 2 kg lapocka, vagy comb, 2 kg zsírszalonna, 1 dl száraz vörösbor, 1 csokor finomra vágott petrezselyemzöld, 50 dkg gomba 10 dkg só, 2 dkg őrölt fehérbors

A gombát megfőzöm a petrezselymes vörösborban. A húst közepes lyukú tárcsán ledarálom. Az összes hozzávalót összekeverem, hozzáadom még a fűszereket is, majd az egészet jól összekeverem. Betöltöm a bélbe, majd 10 cm-enként megcsavarom. A kolbászt 2 ek zsírral tepsibe teszem, és sütőben ropogósra sütöm.

OFF: Egy kis orgonamuzsika



Regensburg Baden-Württemberg tartomány nevezetes egyházzenei központja is. A felvételen a dóm új Rieger orgonája szólal meg.

Sonkába tekert zöldfűszeres csukafilé a la Luc Pionchon





Igazi férfimunka egy méretes csukát kifogni, majd szépen megtisztítani és kifilézni.
A csuka bőre nyálkás, húsa igen szálkás, epehólyagja is könnyen kifakad, ezért előkészítése nagy gyakorlatot, türelmet és odafigyelést igényel. A képek már a "könnyed felhőjátékot" mutatják :) Ezt már akárki meg tudja csinálni:)

4.kérdés

Melyik dunamenti városban épült a metszeten látható katedrális és miről híres?



3. kérdés



Ezt a rugós mérleget egy hajdani "amerikás magyar" hozta magával haza. Emlékként elsősorban, mivel több mint húsz évig dolgozott vele New Orleans egyik halpiacán. Pusztán nosztalgiából nem tettem volna fel a képet, de a felvételen véletlenül egy méretes pisztráng szerepel. No persze, tessenek figyelembe venni, hogy a mutató állása nem kilóban, hanem fontban értendő. De ha már itt tartunk...

Mekkora súlyú és milyen fajtájú hallal nyerte hősünk azt az emlékezetes horgászversenyt? (Vigyázat: beugratós kérdés!:)

2. kérdés



Hol készült a kép és vajon mit ábrázol? A település nevét kérjük!

OFF: Komolyzene- és pisztrángkedvelőknek



Míg töröd a fejed a kérdéseken, hallgass egy kis zenét! Ugye, ismerős...

Pisztráng, serpenyőben, vagy fóliában sütve



Ennél egyszerűbb recept a világon nincs! A leöblített halak hasüregébe ízlésünk szerint citromkarikát, fokhagymát, vagy kaporágat teszünk. A halak mindkét oldalát olvasztott vajban 5-7 percig sütjük. A halat előmelegített tálon, sültkrumplival, vagy salátával tálaljuk.

Lehet a halakat alufóliába beburkolva is megsütni, rostélyon. Óvatosan távolítsuk el a burkolatot, hogy csak a halak bőre maradjon a fólián. Olvasztott vajjal megcsöpögtetett tálon, a forró halak tetejére egy kis darab vajat morzsolva, citrommal lecsepegtetve tálaljuk.

Egy nagy játék csendben elindul...



1.Ez a kép a Brigach és a Brega patakok összefolyásánál készült, mely egy régi, híres kalandregénynél fontos szerepet tölt be. Ki indult el innen egykor egy izgalmas küldetésre és mi a regény címe?

A játékban való részvételhez regisztrálni, adatokat megadni nem kell! Elég a feltett kérdést megválaszolni a gastrodamus19@gmail.com címen.
NE ITT, KOMMENTBEN! Ha a válasz helyes, akkor a beküldő egy pontot kap. Bármikor be lehet kapcsolódni a kérdések visszamenőleges megválaszolásával. A verseny állását folyamatosan közzé teszem. Díjazás egyelőre nincs, pusztán a játék öröme :) Ja, és a közzétett recepteket bárki elkészítheti a maga vagy családja, vendégei örömére. A helyszínekhez kötődő képeket, sőt recepteket örömmel befogadok, így bárki "munkatárs" is lehet, ha az ezeket a megadott címre megküldi. Ezeket folyamatosan közzéteszem. A játék a forrástól a torkolatig tart, ha útközben ki nem apadnak az ötletek, a játékkedv. Remélem, nem így lesz, jó szórakozást kívánunk: Trendo, a szerkesztő